19.8 C
Širvintos
2024 / 04 / 30

Atskleidė gudrybių, kaip išmesti mažiau maisto: ir aplinką tausosite, ir piniginė padėkos

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Maisto švaistymas viena didžiausių ir aktualiausių šio amžiaus problemų. Tai ne tik kenkia aplinkai, bet ir gerokai padidina gyventojų išlaidas. Visgi yra keletas dalykų, ką kiekvienas galime padaryti, kad sumažintume išmetamo maisto kiekį.

- Reklama -

Vien Europoje kasmet išmetama beveik 88 tonų maisto, o beveik pusės šio kiekio kaltininkai – namų ūkiai. Suformavus kelis įpročius ir pasitelkus išmanias programėles kiekvienas gali prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo ir taip net koreguoti savo išlaidas maistui.

Sudarykite pirkinių sąrašą

Paprasčiausias būdas maisto prekių parduotuvėje neprisipirkti nereikalingų produktų – neiti į ją alkaniems. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nepietavę žmonės prekybos centre nusiperka daug daugiau produktu nei tie, kurie apsipirkinėja sočiai pavalgę. Tad, jei einant į parduotuvę nusipirkti maisto prekių nejausite alkio, didesnė tikimybė, jog neįsigysite to, ko jums nereikia, ir taip sumažinsite išmetamo maisto kiekį.

Negana to, jei į parduotuvę apsipirkti keliausite su pirkinių sąrašu, ne tik nepamiršite į krepšelį įsidėti jums reikalingų produktų, bet ir sutaupysite nenusipirkę to, ko jūsų suplanuotame sąraše nebuvo. Maisto prekėms sekti galite naudotis ir įvairiomis išmaniosiomis programėlėmis, kad produktų sąrašą turėtumėte savo telefone. Pavyzdžiui, jei pas jus namuose stovi prie „SmartThings“ programėlės prijungtas „Samsung“ išmanusis šaldytuvas ar orkaitė, jums gali labai praversti „SmartThings cooking“ funkcija. Čia ne tik galite rasti gausybę receptų, atitinkančių jūsų mitybos įpročius, bet, kaip teigia buitinės technikos ekspertas Vytautas Povilas Jurgaitis, rankiniu būdu pasirinkti ingredientus, kuriuos reikia įsigyti ruošiantis gaminti kokį nors patiekalą.

„Šioje aplikacijoje galėsite lengvai sudaryti maisto prekių sąrašą, jį koreguoti apsipirkimo metu. Patogu tai, jog programėlėje yra ir įvairių patiekalų receptų, kuriuos pasirinkus reikalingi ingredientai atsiranda jūsų apsipirkimo sąraše“, – sako ekspertas.

Planuokite į priekį

Kita gudrybė, padėsianti ir švaistyti mažiau maisto, ir sutaupyti, yra patiekalų planavimas. Jei susidarysite gaminamų patiekalų planą kelioms dienoms į priekį, aiškiai žinosite, kokių ir kiek ingredientų jums reikia nusipirkti. Jei nutinka taip, kad liko praėjusios dienos maisto, jį nevaržomai galite integruokite į receptą, taip paįvairindami patiekalą ir neišmesdami maisto.

Turėdami patiekalų planą kelioms dienoms, matysite, kokių ingredientų jums prireiks savaitės eigoje. Pavyzdžiui, jei į maisto prekių parduotuvę keliaujate sekmadienį, o pirmadienį jūs gaminsite patiekalą, į kurio receptą įeina vištiena, verta šį ingredientą nusipirkti trumpesnio galiojimo laiko. Taip nusipirksite pigesnį produktą, kuris dar tinkamas naudojimui ir „išgelbėsite“ jį nuo išmetimo.

Jei žinote, jog konkretaus ingrediento jums reikės kiek vėliau, ieškokite tokio, kuris tinkamas vartoti ilgesnį laiką. Taip produktas nesuges stovėdamas jūsų šaldytuve ir jo nereikės išmesti.

Gaminkite iš likučių

Mažinti maisto švaistymą ir sutaupyt galima ir gaminant iš to, ką randate šaldytuve. Atvirkščiai daugumos nuomonei, pašildytas maistas, užsilikęs nuo praėjusios dienos ar vakarėlio, nebūtinai yra mažiau skanus. Iš tiesų, kai kuriems žmonėms tokie patiekalai kaip lazanija, čili troškinys ar net visų mylimi cepelinai yra kur kas skanesni pašildyti po dienos.

Užsilikusio maisto pašildymas ar net jo integravimas į kitus patiekalus taip pat labai taupo laiką. Tai yra puiki alternatyva itin skubantiems žmonėms, kurie neturi ar laiko, ar noro kasdien ruošti vis kitokį kulinarinį šedevrą. Jiems užtenka maisto likučius panaudoti naujam patiekalui – įdarytoms bulvėms, kesadilijoms, sriubai ar kt. – ir taip neišmesti maisto, kurio nebūtų pakakę įprasto dydžio porcijai.

Galiausiai, jei užsilikusio paruošto maisto šaldytuve neturite, tikrai rasite bent kažkokių ingredientų, iš kurių galima būtų greitai pasigaminti skanų patiekalą. Būtent todėl siūlome paeksperimentuoti arba kaip tik – prisiminti puikius patiekalus, kuriems pagaminti reikės vos kelių produktų, esančių kiekvienuose namuose.

Greitai paruošiamas karis

Ingredientai:

  • 1 skardinė konservuotų pomidorų be odelės;
  • 1 stiklinė raudonųjų lęšių;
  • 2 stiklinės daržovių sultinio (galima pasidaryti iš kubelio);
  • 1 stiklinė kokosų pieno (bent 18 proc. riebumo)
  • 1 šaukštas aliejaus;
  • 2-3 cm imbiero;
  • 3 česnako skiltelės;
  • Saujelė prieskonių pagal skonį (patariama įtraukti kario, jei turite).

Gaminimo eiga:

Puode ant vidutinės kaitros supilkite aliejų, įtarkuokite nuluptą imbierą bei česnaką. Suberkite prieskonius ir palengva kepkite, kad pasklistų aromatas. Po poros minučių supilkite sultinį bei lęšius ir padidinkite ugnį, kad puodo turinys užvirtų.

Užvirus į puodą supilkite pomidorus, išmaišykite ir vėl palaukite, kol turinys užvirs. Praėjus porai minučių uždenkite puodą dangčiu, sumažinkite kaitrą iki minimalios ir palikite lęšius virti apie 10 min.

Lęšiams išvirus į puodą supilkite kokosų pieną, išmaišykite ir palikite porai minučių sušilti. Paragaukite, ar netrūksta druskos, cukraus ar kitų prieskonių. Karį galite valgyti vieną, patiekti su ryžiais ar vištiena.

Tiršta ribollita sriuba su conchiglie makaronais

Ingredientai:

  • 500 g faršo, kokio tik rasite šaldytuve;
  • 500 g conchiglie makaronų;
  • 1 svogūnas;
  • 4 česnako skiltelės;
  • 2 puodeliai pomidorų pastos;
  • Įvairios kepamos daržovės;
  • Skardinė raudonųjų pupelių;
  • 1 l alyvuogių aliejaus;
  • Šlakelis citrinos sulčių;
  • Mėgstami prieskoniai pagal skonį.

Gaminimo eiga:

Smulkiai supjaustykite česnaką ir svogūną. Sumeskite juos į gilią keptuvę ir ant vidutinės ugnies lengvai pakepkite iki kol svogūnas suminkštės. Į keptuvę įdėkite faršą, pomidorų pastą, daržoves ir pupeles ir palikite pusvalandžiui virti.

Kitame puode išvirkite makaronus, o išvirus – nusausinkite. Suberkite juos į keptuvę, viską išmaišykite, apšlakstykite citrinos sultimis, prieskoniais ir skanaukite!

Kiaušinienės keksiukai

Ingredientai:

  • 5 vnt. kiaušinių;
  • 1 šaukštas miltų;
  • 200 ml pieno;
  • 60 g mėgstamo sūrio;
  • Pusė šaukštelio druskos;
  • Žiupsnelis juodųjų pipirų;
  • 6 vnt. vyšninių pomidorų;
  • Sauja svogūnų laiškų;
  • 2 saujos špinatų.

Gaminimo eiga:

Kiaušinius išplakite su pienu, sūriu, miltais ir prieskoniais.

Į plakinį supilkite priedus – pomidorus, svogūnų laiškus, špinatus.

Masę supilkite į keksiukų formeles ir kepkite iki 150 °C įkaitintoje orkaitėje 15-25 minutes kol vos apskrus.

Liga Bite
„Samsung Electronics Baltics”

spot_img
spot_img

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasyoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

„Iki“ pataria – netikėtas ingredientas taps marinatu mėsai nr. 1: praktiškai nieko nekainuos, o...

Įsibėgėjantis pavasaris vienus jau suviliojo pradėti kepsninių sezoną, kiti dar kol kas kliaujasi orkaite, tačiau klausimas dažnam kyla tas pats – kokį marinatą naudoti šviežiai mėsai, kad ši būtų sultinga ir tirptų burnoje? Aibė...

Taip paruošti pomidorai taps šeimos numylėtiniais – įprastą daržovę pakylėsite į naują lygį

Kuo daugiau saulės, tuo labiau norisi šviežių, vasara kvepiančių pomidorų. Esame įpratę juos valgyti visų pirma žalius – įvairiose salotose, ant sumuštinių, jie neatsiejami palydovai prie šašlykų, kepsnių. Tačiau verta pakepti ir pačius pomidorus...

Gudrybė našlaitėms sustiprinti: jos žydės kaip pašėlusios ir bus atsparios ligoms 

Našlaitės yra vienos populiariausių pavasario gėlių, kurios pačiomis įvairiausiomis spalvomis bene anksčiausiai nuspalvina terasas ir balkonus. Jos yra nereiklios, nebrangios, pakenčia net nedideles pavasarines šalnas ir yra puikus pasirinkimas turint vaikų, mat jų žiedlapiai...

„Iki“ pataria: iš apelsinų pasigaminę atostogų Ispanijoje įkvėptas salotas, žievelių neišmeskite – padės išspręsti...

Vis aukščiau kylanti saulė kviečia ne tik į savo racioną įtraukti daugiau spalvingų vaisių, bet ir apšviesdama namus primena apie pavasarinį tvarkymąsi. Vienu šūviu galima nušauti du zuikius išleidžiant visai nedaug – iš apelsinų...

Tiks ir pietums, ir sumuštiniams: pasinaudokite populiariuoju kubietišku receptu – ir be vargo iškepsite...

Kiauliena – neatsiejama tiek tradicinės, tiek šiuolaikinės mūsų šalies virtuvės dalis. Tad nenuostabu, kad lietuviai moka išsirinkti mėsą – pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, būtent nugarinė yra tiek ir viena vertingiausia...

„Rimi“ įsigykite kriaušių ir pasigaminkite šį desertą: pasilepins tiek mažieji smaližiai, tiek jų tėvai

Klasikinis desertas su kriaušėmis, pelėsiniu sūriu, medumi ir riešutais paprastai patinka suaugusiems, tačiau ne visada – vaikams, tad jei sūrį pakeisite ledais ar medumi pasaldinta rikota, sužavėti liks visi. Vis populiariau lauke pasikepti ne...

Plakta kiaušinienė bus lyg aksominė ir ypač puri – kulinarijos technologė atskleidė slaptą ingredientą

Kiaušiniai – pigus ir greitas būdas paruošti ir sočius, ir organizmui naudingus pusryčius. Todėl nenuostabu, kad plakta kiaušinienė dažnam yra vienas pirmųjų išmoktų patiekalų, visgi ne visada ji pavyksta tobulai. Tačiau išeitis labai paprasta,...

Tobulu avokadu galėsite mėgautis bet kada: triukai, kaip atskirti sunokusį, kaip jį greičiau sunokinti...

Smarkiai pastaraisiais metais išpopuliarėję avokadai dažnam tapę vaisiu, be kurio jie neįsivaizduoja savo meniu. Visgi, tobulam patiekalui su avokadais be galo svarbu tobulas šio vaisiaus sunokimas, pabrėžia „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta...

„Iki“ pataria, kaip planuoti žiedais apsipylusius namus: gėlės, kurios geriausiai augs saulėtame pietiniame balkone

Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos...

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių skanių salotų dar nebūsite...

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar...

„Rimi“ įsigiję braškių pigiau nustebinsite mamą jos dienos proga: iškepkite šį pyragą (receptas)

Raudonos, sultingos ir kvapnios uogos tarsi signalizuoja, kad vasara jau netoli, o kol laukiame lietuviško braškių derliaus, galime pradžiuginti artimuosius pigiais desertais su atvežtomis iš šiltesnių kraštų uogomis. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė...

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 „Iki“ patarimai turintiems mažų...

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat...

„Iki“ pataria: ar kepant rabarbarų pyragą juos būtina nulupti? Paprastas atsakymas ir 3 visuomet...

Pavasarį prekystalius nuspalvinantys rabarbarai – nuo seno lietuviams žinoma, tačiau pastaraisiais metais atgimimą išgyvenanti daržovė. Šviežiais ir nebrangiais rabarbarais galime mėgautis ne visus metus, todėl vos pasirodę jie bemat traukia pirkėjų akį, sako Gintarė...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img