21.5 C
Širvintos
2024 / 05 / 02

„Iki“ pataria: ar kininius bastučius arba „pak choi“ galima valgyti žalius?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

„Pak choi“, „pak choy“, „bok choy“, o gal tiesiog – kininis bastutis? Yra daugybė šio augalo pavadinimų, nors dar pasitaiko ir vadinančių jį Pekino kopūstu. Nereikėtų jų painioti: pastarieji yra daug didesni, šviesesni ir kitokios tekstūros, nors abi kopūstų rūšys yra giminingos. Tuo tarpu „pak choi“ kopūstai, pasak Gintarės Kitovės, „Iki“ komunikacijos vadovės, nors ir mažiau žinomi, bet jau yra tapę mėgstamu pirkėjų pasirinkimu ir leidžia nebrangiai eksperimentuoti su Azijos virtuvės skoniais.

- Reklama -

„Tradicinis kopūstas yra paklausus visus metus, tačiau lietuviai juo neapsiriboja. Žinoma, neseniai pasirodę šviežio derliaus baltagūžiai kopūstai dėl savo kainos yra tikras hitas, visgi pirkėjai tikrai aktyviai dairosi įvairovės. O ji kopūstų šeimoje išties didelė: nuo gerai pažįstamų žiedinių kopūstų, brokolių iki iš naujo atrandamų kaliaropių ar egzotiškai atrodančių „Romanesco“, garbanotųjų ir „pak choi“ kopūstų. Matydami tokią paklausą, atidžiai formuojame asortimentą, kad galėtume pasiūlyti kuo įvairesnių daržovių mitybos praturtinimui“, – sako G. Kitovė.

Bastučiai.

Tūkstančius metų auginamas ir vertinamas kinų, „pak choi“ tampa vis populiaresnis viso pasaulio virtuvėse, savo gerbėjų būrį jis augina ir Lietuvoje. Juo labiau, kad kininių bastučių nėra sunku užsiauginti savo namų darže: daržovė nėra pretenzinga, pavasarį jos sėklas galima sėti tiesiai į žemę.

Neturintys kantrybės ar noro auginti, „pak choi“ ras parduotuvėse. Kaip jį išsirinkti? Norėdami būti tikri, kad kininis bastutis bus skanus, pirkdami atkreipkite dėmesį į jo išvaizdą. Lapai turi būti žali, gyvybingi ir purūs. Parduotuvėse jie niekuo nesurišami, nes tuomet greičiau nuvystų, paaiškina G. Kitovė. Stiebai turėtų būti kieti ir atrodyti traškūs, augalas neturi turėti dėmių.

O dažniau įtraukti „pak choi“ į savo daržovių karuselę išties verta, sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Kopūstai garsėja kaip vienos sveikiausių daržovių, ir kininiai bastučiai šiuo požiūriu neatsilieka nuo didžiųjų apvalių pusbrolių. „Pak choi“ labiausiai vertinami dėl didelio kiekio vitaminų A ir C, kurie yra svarbūs antioksidantai ir stiprios imuninės sistemos bei sveikos odos sąjungininkai, taip pat juose gausu ir vitamino K, yra kitų vitaminų ir naudingų medžiagų.

Valgyti žalią ar apdoroti?

„Pak choi“ galima valgyti visą – nuo ūglio apačios iki lapų galų. Visos dalys yra lengvai kramtomos ir maloniai traška. Dažniausiai Azijos virtuvės receptuose ši daržovė sutinkama termiškai apdorota, tad kai kuriems gali kilti klausimas – ar galima kininį bastutį valgyti nei virtą, nei troškintą?

„Tikrai galima „pak choi“ valgyti ir žalią. Skaniausiais jis dar jaunutis, tuomet jo skonis bus švelnus, o kopūstas – malonios kramtyti tekstūros. Žali stiebai ir lapai yra švelniai aštraus, šiek tiek garstyčias primenančio skonio, todėl labai tinka šviežioms salotoms. Geriausiai tam tinka mažyliai kininiai bastučiai, dar vadinami „baby pak choi“, – pasakoja J. Sabaitienė

Visgi dažniausiai šiuo kopūstu mėgaujamasi jį lengvai apdorojus termiškai. Daržovių žinovė tą rekomenduoja daryti kuo trumpiau, kad kininis bastutis išsaugotų kuo daugiau maistinių medžiagų. Visiškai pakanka „pak choi“ tik šiek tiek pavirti garuose, blanširuoti, trumpai apkepti keptuvėje ar neilgai patroškinti nedideliame kiekyje vandens ar sultinio.

Jeigu su namo parsineštu „pak choi“ ketinate gaminti tik kitą dieną, nepalikite jo ant stalviršio virtuvėje. J. Sabaitienė įspėja, kad dėl šilumos jo lapai ims vysti, taip pat ir gali prarasti skonį. Dėkite bastutį į plastikinį maišelį, pašalinkite iš jo kuo daugiau oro ir padėkite į šalčiausią šaldytuvo vietą. Tokiomis sąlygomis daržovė turėtų išsilaikyti iki savaitės.

„Pak choi“ kopūstai neatsiejami nuo Azijos virtuvės

„Pak choi“ yra nepakeičiamas ingredientas Azijos virtuvėje, kurioje jis paplitęs jau daugiau kaip 1,5 tūkst. metų. Kinai mėgsta kepti ūglius „wok“ keptuvėje su tradiciniais prieskoniais, o taip pat populiarios salotos, kurių pagrindą sudaro „pak choi“ lapai. Be galo populiaru juos naudoti makaronų „ramen“ patiekaluose, pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

„Klasikiniuose skonio deriniuose „pak choi“ lapai derinami su sojų padažu, imbieru, sezamų aliejumi, svogūnų laiškais ir česnakais. Jie dažnai patiekiami su šitake grybais, troškinta kiauliena ar keptais ryžių patiekalais. Taip pat labai populiarios egzotiškos sriubos – aštrus sultinys su kininių bastučių lapais ir vištienos ar krevečių gabalėliais“, – idėjomis receptams dalijasi G. Urbonavičiūtė.

Nebūtina „pak choi“ naudoti tik egzotiškiems patiekalams. Juk tai tokia pat daržovė kaip ir kitos – gana neutralaus, malonaus skonio, kurią galima naudoti ir europiečiams artimesniuose patiekaluose. Kulinarijos technologė kviečia išbandyti du nebrangius receptus:

Azijietiška greita grybų ir makaronų sriuba

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 2 l daržovių sultinio, 300 g grybų (pievagrybių ar kitokių), 100 g ryžių makaronų, 2 „pak choi“ kopūstų, 3 pavasarinių svogūnų su laiškais, 2 cm šviežio imbiero šaknies, 1 skiltelės česnako, 4 šaukštų sojų padažo, 2 šaukštų sezamo aliejaus. Papildomai: sezamo sėklų, paprikų dribsnių.

Gaminame:

  1. Keptuvėje įkaitinkite sezamų aliejų ir pakepinkite smulkintus svogūnus, kol jie taps permatomi. Sudėkite mažesniais gabalėliais supjaustytus grybus (mažus grybus galima palikti sveikus) ir susmulkintus svogūnų laiškus. Kepkite, kol grybai pradės ruduoti. Tuomet sudėkite išspaustą česnaką ir tarkuotą imbierą. Supilkite sojų padažą ir kepkite minutę, dažnai maišydami.
  2. Į verdantį sultinį kartu su kepimo metu paruoštu padažu sudėkite pakepintus grybus ir svogūnus. Sudėkite ketvirčiais pjaustytus „pak choi“ kopūstus ir virkite apie 15 minučių.
  3. Į puodą sudėkite ryžių makaronus ir virkite, kol jie suminkštės. Sriubos porcijas išpilstykite į dubenėlius, pabarstykite sezamo sėklomis ir paprikų dribsniais.

Keptuvėje keptos aromatingos vištienos blauzdelės su „pak choi“

Porcijos: 3

Gaminimo laikas: 45 min.

Reikės: 6 viščiukų broilerių blauzdelių, 2 šaukštų aliejaus, 2 „pak choi“ kopūstų, 1 raudonojo svogūno, 2 skiltelių česnako, 150 g grybų, 1 šaukštelio granuliuoto česnako, 1 šaukštelio saldžiosios paprikos miltelių, ¼ šaukštelio aštriosios paprikos miltelių, 1 puodelio pieno, 1 puodelio vištienos sultinio, 3 šaukštų sviesto, 1 šaukšto miltų, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Sumaišykite granuliuotą česnaką su abejus paprikų milteliais, įberkite šaukštelį druskos ir šiek tiek pipirų. Mišiniu įtrinkite šlauneles ir apkepkite didelėje keptuvėje su aliejumi. Atidėkite.
  2. Į keptuvę sudėkite smulkintą svogūną ir išspaustą česnaką, kepkite, kol taps permatomi.
  3. Pieną sumaišykite su sultiniu, miltais ir supilkite į keptuvę, užvirinkite. Atgal į keptuvę sudėkite vištienos šlauneles ir supjaustytus grybus, uždenkite dangčiu ir troškinkite 30 minučių.
  4. Galiausiai sudėkite ketvirčiais išilgai supjaustytus „pak choi“ kopūstus. Palikite juos ant viršaus, nemaišykite, vėl uždenkite dangčiu ir troškinkite 4-6 minutes – kopūstai išvirs garuojančiame padaže. Patiekite su virtais ryžiais.

 

spot_img
spot_img

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img