14 C
Širvintos
2024 / 04 / 27

Miego apnėja ir nemiga: kada bemiegės naktys tampa grėsme sveikatai?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Kokybiškas ir saldus miegas – geros savijautos, energijos bei pozityvios nuotaikos pagrindas. Nors bemiegių naktų pasitaiko daugeliui, kai kuriems tai tampa kone kasdienybe. Pasak Vilniaus vienos iš klinikų Neurologijos centro gydytojos neurologės Rasos Stonkutės-Gailienės, nuolat varginantys miego sutrikimai daro žalą organizmui, o ypač – jeigu jie nediagnozuojami ir negydomi. Tiesa, tokias su miego ritmu susijusias ligas kaip obstrukcinė miego apnėja atpažinti patiems gali būti sudėtinga.

- Reklama -

Vyrams ir moterims priskiriami skirtingi dažniausiai pasitaikantys miego sutrikimai. Neurologės R. Stonkutės-Gailienės teigimu, moterims dažniau būdinga nemiga, o vyrams – obstrukcinė miego apnėja. JAV tyrimų duomenimis, miego sutrikimų dažnėja su amžiumi. Pavyzdžiui, 30–50 metų grupėje sergamumas šiomis ligomis siekia vos 5 proc., tuo tarpu perkopus 50 metų – apie 30 procentų.


Klausimas, aktualus kiekvienam: kaip pagerinti miegą?


Miego apnėją išduoda ir knarkimas

Neurologijos centro gydytoja neurologė Rasa Stonkutė-Gailienė.

Gydytoja R. Stonkutė-Gailienė pasakoja, kad miego apnėja – tai kvėpavimo pauzė miego metu, trunkanti mažiausiai 10 sekundžių. „Obstrukcinė miego apnėja atsiranda dėl viršutinių kvėpavimo takų pokyčių miego metu arba minkštųjų audinių subliuškimo, išliekant kvėpavimo judesiams. Tokiu atveju žmogus bando įkvėpti oro, tačiau oras į plaučius negali patekti“, – apnėjos priežastis išskiria gydytoja.

Apnėjų metu mažėja deguonies kiekis kraujyje, dažnu atveju retėja širdies veikla, žmogus dėl to dažnai prabunda, trikdomas miego vientisumas. „Ši liga įtariama tuomet, kai pacientas dažnai ir garsiai knarkia, rytais jaučiasi nepailsėjęs, o dieną – mieguistas, turi antsvorio ar storą kaklą. Taip pat jeigu artimieji pastebi, kad miegodamas nustoja kvėpuoti, dūsta, nakties metu miegas neramus, vargina prakaitavimas, dažnas noras šlapintis, širdies ritmo sutrikimai, impotencija. Kiti galimi simptomai jaučiami ir dienos metu: rytiniai galvos skausmai ar padidėjęs kraujospūdis, pablogėjusi atmintis, dėmesio koncentracija, dirglumas, nuotaikų kaita, sumažėjęs lytinis potraukis, rėmens graužimas“, – vardija specialistė.

Pasak neurologės R. Stonkutės-Gailienės, miego apnėjos priežastys įvairios. Ligą gali lemti ir veido ar kaukolės kaulų anatominiai ypatumai, kuomet atsiranda sąlygos subliūkšti viršutiniams kvėpavimo takams miegant, padidėjęs minkštasis gomurys ar liežuvis, polipai, nosies pertvaros iškrypimas, navikai, potrauminiai pokyčiai. Kiti rizikos veiksniai – antsvoris, amžius, alkoholio ar slopinančių medžiagų vartojimas, rūkymas, knarkimas, miegojimas ant nugaros.

Specialistė pabrėžia, kad miego apnėją svarbu diagnozuoti ir gydyti, nes ji didina riziką susirgti padidėjusio kraujospūdžio liga, o ja sergantiems trukdo sėkmingai kraujospūdį reguliuoti, taip pat didina riziką patirti miokardo infarktą ar smegenų insultą, priaugti antsvorio ar susirgti cukriniu diabetu.

Nemigos atvejų daugėja

Kitas dažniausiai pasitaikantis miego sutrikimas – nemiga, kurią lemia kiek kitokios priežastys. Dažniausiai jos susijusios su stresu, medikamentais, psichoaktyvių medžiagų vartojimu, blogais miego ir jo aplinkos įpročiais, psichiatrinėmis ar kitomis ligomis. Net 40 procentų žmonių,kenčiančių nuo nemigos, serga depresija, nerimu ar potrauminio streso sutrikimais. Nemiga gali būti trumpalaikė, dėl įvairių priežasčių trunkanti iki 3 mėn., ir lėtinė, besitęsianti daugiau nei 3 mėn.

„Pacientams, kurie patiria nemigą, bet kol kas neturi kitų diagnozių, yra didesnė rizika išsivystyti nerimo ar depresiniams sutrikimams ateityje. Nemiga yra dažnas nerimo ar depresijos palydovas, bet nėra aišku, ar nerimas ir depresija sukėlė nemigą, ar šios ligos tiesiog egzistuoja kartu. Dažnai sunku pasakyti ir tai, kuris sutrikimas išsivystė pirmiau“, – sako gydytoja.

Specialistė pastebi, kad nemigos atvejų dažnėja – šiuo metu nemiga vargina apie 10 proc. žmonių populiacijos: „Jaunesnio amžiaus pacientai dažniau patiria nemigą dėl įtempto šiuolaikinio gyvenimo tempo, padidėjusio streso lygio, vėlyvo išmaniųjų įrenginių naudojimo. Įvairaus sunkumo nemigos simptomų patiria nuo 1 iki 2 trečdalių suaugusių žmonių. Iš jų apie 10–15 proc. išsivysto lėtinė nemiga su atitinkamomis pasekmėmis dienos metu – nuovargiu, energijos stoka, nuotaikų kaita, dirglumu, sumažėjusiu darbingumu. Nemiga įprastai dažnesnė vyresniame amžiuje, didesnis paplitimas pastebimas ir tarp tų žmonių, kurie neturi darbo, yra išsiskyrę ar našliai, žemesnio socioekonominio statuso.

Delsiant laukia sunkesnis gydymas

„Miego sutrikimai reikšmingai blogina pacientų gyvenimo kokybę, didina riziką susirgti kitomis ligomis, todėl į juos negalima numoti ranka. Rekomenduojama nieko nelaukus kreiptis į gydytojus, juolab kad daug miego sutrikimų gali būti efektyviai gydomi. Esant nemigai, rekomenduojamos gydytojo neurologo, psichiatro konsultacijos. Įtariant miego apnėjątikslinga kreiptis į gydytoją neurologą ar pulmonologą. Kuo anksčiau kreipiamasi, tuo mažesnė žala padaroma sveikatai. Be to, įsisenėjusias problemas dažnai sunkiau išspręsti nei tas, kurios atsirado neseniai“, – tikina neurologė.

Įtariant miego sutrikimus, pacientui atliekamas visos nakties miego tyrimas – polisomnografija. Jo metu pacientas naktį praleidžia specialioje palatoje: „Tyrimo metu registruojama galvos smegenų veikla, akių, galūnių ir kvėpavimo judesiai, oro srovė per nosį ir burną, skleidžiami garsai (knarkimas), širdies veikla, deguonies kiekis kraujyje. Taip galima įvertinti miego kokybę, vientisumą, miego stadijas bei jų santykį, diagnozuoti įvairius miego sutrikimus – miego apnėją, judesių sutrikimus, neįprastus poelgius miego metu. Šis tyrimas taip pat yra vienas iš svarbesnių nustatant narkolepsiją, tiriant dėl padidėjusio mieguistumo priežasčių.“

R. Stonkutė-Gailienė pažymi, kad nustačius nemigą pacientas nebūtinai gydomas vaistais. Jam gali būti taikoma į nemigą orientuota kognityvinė elgesio terapija (KET), o gydymą medikamentais reikėtų rinktis tuomet, kai į nemigą orientuota KET neefektyvi ar nėra prieinama. „Šis gydymas paprastai susideda iš psichoedukacijos, miego higienos, relaksacijos mokymų, stimulų kontrolės ar miego ribojimo terapijos. Įprastai rezultatui pasiekti ir paciento miegui pagerinti pakanka 4–8 terapijos sesijų, kurias atlieka specialų paruošimą turintis specialistas“, – teigia gydytoja.

Miego apnėja, anot gydytojos, gali būti gydoma labai sėkmingai. Antsvorio turintiems, rūkantiems pacientams visuomet rekomenduojama siekti normalaus kūno svorio, atsisakyti žalingų įpročių – tokiu būdu lengvinami ligos simptomai.

„Tinkamai atrinktiems pacientams gali būti taikoma pozicinė terapija, kuomet viršutiniai kvėpavimo takai subliūkšta tik pacientui gulint ant nugaros. Taip pat rekomenduojama į pižamos ar marškinėlių nugarą įsiūti kietą daiktą ar kamuoliuką, kad pacientas miegotų tik ant šono. Kartais gali būti taikomos mechaninės priemonės, pavyzdžiui, burnos korekcijos prietaisai, kurių paskirtis kiek pastumti apatinį žandikaulį į priekį, atveriant kvėpavimo takus“, – gydymo būdus vardija R. Stonkutė-Gailienė.

„Galimas ir chirurginis gydymo metodas, kai padidinamos viršutinių kvėpavimo takų ertmės. Dažniausiai taikomas ir geriausius rezultatus duodantis gydymas yra ventiliacija nuolatinio teigiamo slėgio aparatu (CPAP). Šis aparatas naudojamas tik miego metu, kuomet oras pučiamas pacientui į nosį ar burną, tuo būdu neleidžiant kvėpavimo takams subliūkšti. Taip paciento kvėpavimas netrikdomas, nepatiriama žala sveikatai, miegas tampa daug kokybiškesnis“, – priduria specialistė.

spot_img
spot_img

Sala, keliautojų vadinama rojumi žemėje: lankančių ją laukia specialus pasiūlymas

Vieni šią vietą pažino legendinėje trilogijoje „Krikštatėvis“, kiti apie ją girdėjo iš susižavėjusių ten pabuvojusių draugų, o treti akį prikaustančias vietovių nuotraukas sklaidė internete. Sicilija garsėja ne tik įstabiu grožiu, temperamentingais vietiniais gyventojais, bet...

„Rimi“ šefas pataria: štai, ką reikia daryti, jei vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio...

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

„Rimi“ rasite šiuos produktus: savaitgalį išbandykite netikėtus ir pigius derinius ant grilio

Kai ant grilio ruošiamės gaminti savaitgalio pietus, skanią bei pigią vakarienę šeimai ar draugų kompanijai išsikepti norime ne tik sultingos paukštienos, mėsos arba žuvies, bet ir šalia derančių garnyrų. Kas su kuo labiausiai tinka...

ORAI: Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną...

Balandžio 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Černobylio avarijos aukų atminimo diena)

Balandžio 26-oji – Tarptautinė kovos su triukšmu diena; Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena; Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena. Balandžio dvidešimt šeštoji, penktadienis – 116-oji metų diena (penktoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė balandžio 26-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, šiandien turėsite reikalų su nepažįstamais žmonėmis, su atvykėliais iš toli. Galbūt tarsitės dėl kelionių, studijų mainų galimybių, dalyvausite kultūriniuose ar šou renginiuose. JAUTIS. Viskas bus gerai, jeigu nesistengsite gauti to, ko nenusipelnėte, ir...

„Rimi“ atrasite šią pigią daržovę: tai – ir maistas, ir vaistas, padėsiantis detoksikuotis pavasarį

Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje salierai buvo vartojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas. Šiais laikais šios daržovės paplitusios visame pasaulyje ir naudojamos...

„Rimi“ nusipirkę kopūstų pigiau pagaminsite vakarienę visai šeimai: šie blyneliai nekainuos nei 3 eurų

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto: juos tarkuojame salotoms, dedame į sriubas ir troškinius, o kartais ir nepagailime pusdienio, per kurį kopūsto lapus su įdaru vyniojame į balandėlius. Meniu paįvairinimui pabandykite nesudėtingą rytietišką kopūstų kepsnelių...

Savaitgalį džiugins orai ir „Iki“ akcijos: išbandykite instagramerio Andriaus Šimulyno plėšytos vištienos mėsainio receptą

 Po žiemiškų pavasario išdaigų savaitgalį ir vėl grįžta šiluma, o į prekybos tinklą „Iki“ – „Savaitgalio nuolaidiškės“. Tradiciškai nuo ketvirtadienio lojalius pirkėjus pasitinka dar daugiau naudingų nuolaidų, siekiančių net daugiau nei 50 procentų. „Iki“...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 7–12 m/s. Temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpas, nedidelis lietus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra...

„Rimi“ įsigyję pigiau geltonųjų melionų pasigaminsite šių skrebučių: draugai prašys recepto

Smagu pasigaminti kitokių, netradicinių patiekalų, kurie gali nustebinti visą susibūrimo kompaniją, tad net ir geltonuosius melionus galime panaudoti tiek salotoms, tiek įdomesniems desertams. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad...

Balandžio 25-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Daržų diena, šv. Morkus)

Balandžio 25-oji – Daržų diena, šv. Morkus; Pasaulinė pingvinų diena; Pasaulinė maliarijos diena. Balandžio dvidešimt penktoji, ketvirtadienis – 115-oji metų diena (ketvirtoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 249 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė balandžio 25-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Kai kurie dalykiniai ar finansų reikalai, susitarimai kels rūpesčių. Labai svarbu rimtai susikaupti ir susidoroti su iškilusiais sunkumais. Pasistenkite, kad būtų tvarkingi dokumentai, ypač finansiniai. JAUTIS. Aiškinsitės santykius su tais, kurie neduoda jums ramybės...

Su šiuo vienu produktu iš „Rimi“ pasigaminsite visų dienos valgių: organizmas jums padėkos

Kulinarijoje avokadai yra neįtikėtinai universalūs: juos galima naudoti įvairiuose patiekaluose – nuo salotų ir sumuštinių iki kokteilių ir desertų, o dėl kreminės tekstūros puikiai tinka pigesnių užtepėlių, pavyzdžiui, gvakamolės gamybai. Gydytoja dietologė dr. Edita...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img