8.1 C
Širvintos
2024 / 04 / 16

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams. Netgi yra paskelbusi šūkį: „Vartokime antimikrobinius vaistus atsakingai. Netinkamai gydantis šiandien, rytoj jie bus neveiksmingi“.

- Reklama -

Faktas

JAV Ligų kontrolės centro duomenimis, infekcijoms, kurias sukėlė antibiotikams atsparūs mikroorganizmai, gydyti išleidžiama daugiau kaip 4 mlrd. dolerių.

Neskuba griebtis vaistų

Dainininko Donato Montvydo šeima antibiotikų neskuba griebtis ir juos vaikams duoda tik kraštutiniu atveju.

„Aišku, ne akmens amžius, nebūkime tokie neišprusę, kad antibiotikų visai atsisakytume. Bet vartoju juos tik tuomet, kai skiria gydytoja. Sako, palaukime dar tris dienas, jeigu matysime, kad reikia, vartokite. Kajui yra dveji su puse metų. Jis antibiotikus sugėrė du kartus. Šešerių Adelei irgi teko kelis kartus. Visada labai gerai išsiklausinėju, ar antibiotikai tikrai yra būtini, gal galima dar palaukti, ar yra kokių nors kitų gydymo būdų. Apskritai neskubame imtis vaistų“, – sakė du vaikus auginanti Veronika Montvydienė. Pasak jos, itin svarbu surasti gydytoją, kuriuo gali pasitikėti, ypač auginant mažus vaikus. Moteris džiaugiasi atradusi tokią šeimos gydytoją.

Mikrobinis atsparumas

Kas dvejus metus „Eurobarometras“ apklausia Europos šalių gyventojus, kuriems užduodami keturi esminiai klausimai: Ar antibiotikai naikina virusus? Ar jie veiksmingi gydant peršalimą, gripą? Ar neteisingas vartojimas daro juos neefektyvius? Ar dažnai vartojant pasireiškia šalutiniai poveikiai?

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad lietuviams vis dar stinga žinių apie antibiotikus (tai yra vaistines medžiagas, kurios slopina bakterijų augimą arba jas užmuša) ir teisingą jų vartojimą. Pavyzdžiui, jei 2016 m. į pirmąjį klausimą (Ar antibiotikai naikina virusus?), teisingai atsakė 34 proc. respondentų, pernai jų buvo kiek mažiau – 29 proc.

„Pagal antibiotikų suvartojimą ambulatorinėje grandyje Lietuvos situacija, palyginti su kitomis ES šalimis, yra nebloga – kiek žemiau ES vidurkio. Didžiausias antibiotikų suvartojimas stebimas pietinėse šalyse, tokiose kaip Graikija, Ispanija, Italija ir kt. Mažiausias – Skandinavijos šalyse. Tačiau Lietuvos ligoninėse, 2017 m. duomenimis, antibiotikų suvartojama daugiausiai tarp Europos šalių. Mus lenkia tik Malta ir Jungtinė Karalystė. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad tiek ambulatorinėje grandyje, tiek ligoninėse didžiausią dalį suvartojamų antibiotikų sudaro plataus veikimo spektro antibiotikai. Jie veikia platų bakterijų diapazoną, įskaitant gerąsias organizmo bakterijas, tai yra jas naikina. Todėl sutrinka natūrali žarnyno mikroflora ir atsiranda antibiotikų sukeltas viduriavimas. Antibiotikai, kurie veikia specifiškai tam tikrą ligos sukėlėją, skiriami retai.

Didžiausią grėsmę kelianti neteisingo antibiotikų vartojimo pasekmė – jiems atsparių bakterijų atsiradimas, kurios plisdamos genetinę informaciją gali perduoti kitos rūšies mikrobams. Atsparias bakterijas žmonės gali perduoti vieni kitiems. Intensyviai keliaujant atsparias bakterijas lengvai galima pervežti iš vienos šalies į kitą“, – pasakoja Higienos instituto Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus specialistė Asta Jurkevičienė.

A.Jurkevičienė pažymi, kad profilaktiškai antibakteriniai vaistai vartojami tik chirurgijoje, siekiant sumažinti operacinių žaizdų infekcijų riziką, taip pat po kontakto su pavojinga infekcine liga sergančiu ligoniu, pavyzdžiui, meningokokine infekcija, kokliušu, difterija ir kt.

„Ar sugebėsime išsaugoti antibiotikų efektyvumą, priklauso nuo kiekvieno mūsų: nuo sveikatos priežiūros specialistų, gydytojų, vaistininkų, sveikatos politikų, visuomenės. Turi būti bendras tarpsektorinis bendradarbiavimas“, – akcentavo Higienos institute dirbanti A.Jurkevičienė.

Užsiima savigyda

„Vieni antibiotikais nori gydyti viską. Sako, gydytojau, aš pažįstu savo kūną – be antibiotikų man nepraeina. Kiti atvirkščiai, nenori antibiotikų, sako, kad tai – blogis, chemija. Abu kraštutinumai nėra geri, kadangi gydytojas be reikalo neskiria antibiotikų. Jie yra skiriami tuomet, kai reikia gydyti bakterinę infekciją. Tai yra, kai matome neabejotinus bakterinės infekcijos požymius arba kai įtariama bakterinė infekcija ir nėra galimybių tai patvirtinti. Kitais atvejais jie nėra skiriami. Viruso gydyti antibiotikais nėra prasmės, nes antibiotikai jo neveikia“, – sako šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Medikas pasakoja, kad ir nesant bakterinės infekcijos požymių, tėveliai dažnai reikalauja jų atžaloms vis tiek išrašyti antibiotikus.

„Juk niekas neskiria chemoterapijos vien dėl to, kad žmogus aptiko apgamą ir tokio gydymo nori dėl viso pikto. Ar galime garantuoti, kad tas apgamas nesuvėžės? Negalime! Gal po dešimt metų ir suvėžės. Bet negi dėl to skirsime dešimt chemoterapijos kursų? Tai yra ir su antibiotikais: nesvarbu, ko nori mamytės ar tėveliai, antibiotikai yra skiriami tada, kai jų reikia, o ne kada jų norima“, – akcentuoja šeimos gydytojas.

Medikas pasakoja, kad yra kelios antibiotikų vartojimo taisyklės, kurias pacientai dažnai linkę pažeidinėti.

„Standartinė lietuviška situacija: pacientas kenčia savaitę ir, kai rytojui užsirašo pas gydytoją, prieš vizitą būtinai reikia išgerti stalčiuje užsilikusią antibiotikų tabletę. Arba, pagerėjus savijautai, pacientai nutraukia gydymą. Jeigu pagerėjimas yra – valio, tačiau jeigu norite bakteriją nužudyti iki galo, turite sugerti visą kursą. Taip pat negalima pradėti gerti pusę ar trečdalio tabletės, nes taip patarė kaimynas. Vėlgi labai gajus įprotis dėl gydymo pasitarti su kaimynu, jis netgi pasiūlo savo vaistų, esą šie geresni, nes jam padėjo. Negalima antibiotikų gerti kitaip nei paskiria gydytojas“, – savigyda piktinasi medikas.

Komentaras

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė:

– Mes, kaip visuomenės sveikatos specialistai, be abejo, žinome situaciją. Stengiamės įvairiais būdais ir priemonėmis informuoti tiek tėvus, tiek jų vaikus. Tačiau mūsų žodis nėra paskutinis. Tai yra gydytojo sprendimas. Jis pagal savo kompetencijas skiria arba neskiria antibiotikus. Tad atliekant prevencinį darbą gydytojo žodis – svarbiausias. Kad mes antibiotikų suvartojame per daug – faktas, ką rodo daugelis tyrimų. Kad žmonės netinkamai ir be reikalo vartoja, netgi sukaupia namuose šio vaisto atsargų – irgi faktas. Žmonės irgi daro klaidų vartodami antibiotikus. Kartais turbūt ir gydytojų prašo išrašyti vieną ar kitą medikamentą. Švietimas labai svarbus visose srityse. Kauno regione netgi vyksta konkursai antimikrobinio atsparumo temomis, kurie skirti mokiniams ir mokytojams. Paskui vyks regioninis konkursas. Kaip minėjau, man atrodo, kad svarbiausia žinia yra iš gydytojų. Tai – receptinis vaistas, jeigu gydytojas išrašė, be abejo, pacientas jo klauso. Jeigu gydytojai nežiūri pro pirštus, ieško alternatyvų ir galbūt neskuba skirti antibiotikų, be abejo, žmonių švietimas iš gydytojų pusės vaidina svarbiausią vaidmenį.

Svarbu žinoti

Vartokite tik gydytojo skirtus antibiotikus.

Infekuota organizmo medžiaga bakteriologiniam ištyrimui paimama prieš pradedant gydymą antimikrobiniais vaistais.

Numatomas dažniausias sukėlėjas ir jo atsparumas antibakteriniams vaistams bei parenkamas tinkamas antibiotikas.

Visuomet suvartokite visus skirtus antibiotikus, pasijutus geriau nenustokite jų vartoję.

Niekada nevartokite antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnio gydymo.

Niekada nesidalinkite antibiotikais su kitais žmonėmis.

Reguliariai plaukite rankas, artimai nebendraukite su sergančiu asmeniu ir laiku pasiskiepykite, kad išvengtumėte infekcijų.

Tarp kitko

Siekiant atkreipti visuomenės, sveikatos priežiūros specialistų, politikų dėmesį ir didinti supratimą apie teisingą antibiotikų vartojimą 2008 m. lapkričio 18 d. pirmą kartą paminėta Europos supratimo apie antibiotikus diena.

Pasaulio sveikatos organizacija 2015 m. taip pat inicijavo Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės minėjimą lapkričio mėnesį. Jos tikslas – skatinti racionalų antibiotikų vartojimą bei informuoti visuomenę apie didėjančio atsparumo antibiotikams grėsmes pasaulyje. Vienos sveikatos strategija – žmonių sveikata + veterinarija + aplinka.

Lina Toločkienė
atsakingoji sekretorė
UAB „Lietuvos sveikata“

spot_img
spot_img

„Rimi“ įsigykite agurkų pigiau ir atsigaivinkite šia šaltsriube: skoniu nenusileis net šaltibarščiams

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba su agurkais, kuriai...

Iki šiol nematyta idėja virsta dar viena „Iki“ inovacija: į pirmąjį posėdį susirinko „Iki“...

Prekybos tinklas „Iki“, nuolat siekdamas užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį, tęsia drąsių idėjų įgyvendinimo lyderystę. „Iki“ šiais metais ėmėsi dar vienos inovacijos – subūrė „Iki“ klientų valdybą. Naujovė sulaukė milžiniško susidomėjimo, ir iš 1200 kandidatų...

ORAI: Numatoma stipri šalna, apdenkite augalus

Antradienio dieną krituliai, daugiausia lietus. Vėjas šiauriniuose rajonuose besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, pietiniuose pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–9, Pietryčių Lietuvoje vietomis 10–12 laipsnių šilumos. Trečiadienį...

Balandžio 16 -oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio šešioliktoji, antradienis – 106-oji metų diena (antroji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 258 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Algedė, Benedikta, Benediktas, Giedrė, Giedrius, Gražvyda, Gražvydas, Kalikstas, Ūdrys; rytoj: Aniceta, Anicetas, Giedrė, Giedrius,...

Astrologinė prognozė balandžio 16-ajai, antradieniui

AVINAS. Regis, būsite nusiteikę rizikuoti. Jeigu esate verti sėkmės, ją patirsite. Galimas netikėtas siurprizas, dovana. Kita vertus, derėtų pasisaugoti finansinių sukčių. JAUTIS. Nesibaigianti rūpesčių virtinė neleis jums atsipalaiduoti. Kita vertus, po nelengvų svarstymų ir trikdžių,...

„Rimi“ siūlo pasigaminti ypatingą patiekalą pigiau: ramenų ir daržovių salotose susitiks Rytai ir Vakarai...

Pasirodžius šviežių kopūstų derliui, galima kaskart pasiruošti įvairių salotų, kurioms tinka jauni švieži kopūstlapiai. Jei pridėsime įvairiaspalvių daržovių, pagardinsime jas mėsa ar riešutais, turėsime puikų patiekalą pietums ar vakarienei. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja...

ORAI: Šiandien debesuota su pragiedruliais, laukiama vietomis ir šalnos 1–3 laipsniai šalčio

Šiandien debesuota su pragiedruliais. Be žymesnio lietaus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Antradienio naktį vietomis, dieną daug kur palis. Naktį kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios...

Balandžio 15-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 15-oji – Kultūros diena; Pasaulinė cirko diena. 1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas Theodore'as Rooseveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo....

Astrologinė prognozė balandžio 15-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Diena bus gana buitiška, teks rūpintis žemiškais, materialiais dalykais. Nemažai dėmesio pareikalaus šeima, vaikai. Rūpesčių gali sukelti pagyvenę artimieji. JAUTIS. Regis, šiandien būsite nusiteikę padėti artimos aplinkos žmonėms, giminaičiams patarimais, perspėjimais ir kt. Nerimo...

ORAI: Šiandien palis, kai kur perkūnija

Šiandien Lietuvoje bus daug kur palis, kai kur perkūnija. Vakariniuose rajonuose rytą vietomis rūkas. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 23 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15, vakariniame pakraštyje 7–9...

Balandžio 14-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 14-oji – Nacionalinė finansinio raštingumo diena. Balandžio keturioliktoji, sekmadienis (paskutinė 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 260 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Justina, Justinas, Vaišvydas, Vaišvydė, Vaiva, Valerijonas, Visvaldas; rytoj: Anastazija, Anastazijus, Gema, Liudvina,...

Astrologinė prognozė balandžio 14-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Jūsų dėmesio, šilumos labai laukia artimieji, vaikai. Derėtų bent šiek tiek atskleisti savo rūpestingumą, antraip galimi nesusipratimai, nuoskaudos. Tinkamai elkitės su buitine technika. JAUTIS. Šiandien nepraleiskite progos pabendrauti su žmonėmis, kurie gali jums duoti...

ORAI: Savaitgalį pasieks aktyvaus ciklono debesys, įsismarkaus vėjas

Šeštadienio dieną daug kur, daugiausia Rytų Lietuvoje, palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s. Temperatūra 8–13, vietomis 14–16 laipsnių šilumos. Sekmadienį daug kur palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, dieną daug kur gūsiai...

Balandžio 13-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio tryliktoji, šeštadienis (šeštoji 15-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 261 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algaudė, Ida, Idalija, Iduna, Liaugaudas, Liaugeda, Liaugedas, Liaugedė, Liauginta, Liaugintas, Liaugintė, Martynas, Mindaugas; rytoj: Justina, Justinas, Vaišvydas, Vaišvydė,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img