9.2 C
Širvintos
2024 / 03 / 28

Galimybe perpus sumažinti sąskaitas už elektrą kol kas pasinaudojo vos 1 iš 1000 butų savininkų

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Saulės parkas.

Palyginti neseniai atsiradę saulės parkai atvėrė galimybe pigia saulės energija pasinaudoti ne tik privačių namų savininkams, bet ir daugiabučių gyventojams. Skaičiuojama, kad naudojant saulės parke gaminamą elektros energiją, kasmėnesinę sąskaitą už elektrą galima sumažinti bene 60 procentų, o investicija į saulės elektrinę atsiperka per daugiausiai 7-8 metus. Tačiau, panašu, dar nedaugelis įvertina realią naudą – saulės energetikai skaičiuoja, kad kol kas, galima sakyti, tik vienas iš tūkstančio butų pasinaudojo tokiomis galimybėmis. Tiesa, suskubti dar nė vėlu – pasak saulės energetikų, šiemet dar galima tikėtis antrojo kvietimo valstybės kompensacijai gauti įsigyjant nedideles, iki 10 kW galios saulės elektrines iš elektrinių parkų sulaukė susidomėjimo.

- Reklama -
 

Šiuo metu energetikos bendrovės „Ignitis“ sukurtoje platformoje „Saulės parkai“ galima rinktis iš 10 projektų. Lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovės „Solet Technics“, jau netrukus pradėsiančios įrenginėti saulės parką „Vytis“ Molėtų rajone, vadovas Andrius Karazinas pastebi, kad gyventojams galimybė įsigyti elektrinę saulės parke dar yra naujovė, kelianti nežinomųjų bei klausimų apie realią naudą. Jis atsako į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus ir dalinasi naudingais patarimais.

Kam skirtos nutolusios saulės elektrinės?

„Turbūt galima drąsiai sakyti – bene visiems. Pirmiausia, tiems, kurie gyvena daugiabutyje, neturi savo namo, ar namų stogai, vietovė yra netinkami įrengti elektrinę, norintiems naudoti švarią energiją, prisidėti prie aplinkos tausojimo. Be to, tai fantastiška galimybė investavimo prasme“, – komentuoja A. Karazinas.

Anot jo, vis dar galima susidurti su klaidinga nuostata, kad elektrinę apsimoka išsipirkti tik tuomet, kai sunaudojama daug elektros energijos. „Tai netiesa, elektrinė saulės parke gali būti naudinga net ir tiems, kurie sunaudoja nedaug elektros energijos. Galima išsipirkti kad ir pusę kilovato. Turintys televizorių, šaldytuvą, šviesos lempas ir naudojantys kasdienius buitinius prietaisus, jau tikrai gali svarstyti apie elektrinės įsigijimą saulės parke“, – pastebi pašnekovas.

Be to, pasak A. Karazino, elektrinė yra alternatyvi investavimo priemonė. „Skaičiuojama, kad saulės elektrinės atsipirkimas, pasinaudojus APVA kompensacija, yra apie 7-8 metai, o po šio laikotarpio elektrinė dar mažiausiai 16-17 metų gamins saulės energiją. Įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, skaičiuojama, kad ji leidžia turėti apie 6 proc. investicijos grąžos kasmet“, – sako pašnekovas.

Kokios galios elektrinės reikia?

„Solet Technics“ vadovas Andrius Karazinas.

Pirmiausia, reikia apskaičiuoti savo namų ūkio suvartojamą elektros energijos kiekį. „Procesas paprastas – pasiskaičiuoti, kiek elektros suvartojate per metus. Tą galite pasitikslinti ir prisijungę prie savo elektros tiekėjo savitarnos svetainės. Pagalvokite, ar artimiausiu metu neplanuojate įsigyti dar kokių nors papildomų elektros įrenginių. Jei toks planas yra, turėkite omeny, kad elektros gali prireikti daugiau“, – sako A. Karazinas.

Tuomet, kaip pastebi A. Karazinas, reikia žiūrėti, kokias sąlygas siūlo saulės parko projekto vystytojas. Kiekvienas jų deklaruoja, kiek kilovatvalandžių elektros pagaminama iš vieno instaliuoto elektrinės kilovato. Tą galima pasiskaičiuoti ir pagal saulės parko vystytojo pateikiamą skaičiuoklę.

„Štai, pavyzdžiui, keturių asmenų šeima, gyvenanti 60 kvadratinių metrų bute, kuriame yra elektros plytelė, elektrinis gyvatukas, boileris, elektra šildomos vonios grindys, per metus suvartoja apie 4700 kilovatvalandžių. Tokiu atveju reikėtų išsipirkti apie 5 kilovatų saulės elektrinę. Su sąlyga, kad vienas instaliuotas elektrinės kilovatas generuoja tūkstantį kilovatvaladžių“, – pavyzdžiu dalinasi pašnekovas.

Kaip paskaičiuoti, kiek pavyks sutaupyti?

„Kalbant apie atsiperkamumą, būtina sutarti, kaip jį suvokiame. Jeigu žiūrime tik per eurų prizmę, matematika paprasta. Pavyzdžiui, turėdami 5 kilovatų elektrinę saulės parke, kas mėnesį mokėtume už elektrą apie 20 eurų (pasaugojimo bei priežiūros mokesčius), tuo tarpu dabar savo elektros tiekėjui vidutiniškai mokame apie 50 eurų per mėnesį. Žinoma, turime atsižvelgti į tai, kad prieš tai jau investavome į saulės elektrinę. Minėtų 5 kilovatų atveju – investicija siekia apie 3135 eurus, su sąlyga, kad pasinaudota valstybės parama“, – sako A. Karazinas ir priduria, kad bet kuriuo atveju, skaičiuojama, jog pinigai pilnai sugrįžta per 7-8 metus.

„Tiesa, šioje vietoje yra daug niuansų. Pirmiausia, taip skaičiuodami vadovaujamės šiandienine elektros kaina, o ne paslaptis, kad ji vis kyla. Remiantis „statista.com“ duomenimis, vidutinis elektros brangimas ES kasmet sudaro apie 3,3 proc. Reikia nepamiršti, kad elektra brangsta, nes didėja jos paklausa – daugėja elektromobilių, kitų įrenginių. Tad atsižvelgus į tai atsiperkamumo terminas neišvengiamai trumpėja“, – teigia A. Karazinas.

„Solet Technics“ vadovas papildo, kad saulės elektrinės statytojas įsipareigoja prižiūrėti elektrinę. Priežiūros paslauga kainuoja ir ji irgi gali kilti. „Net ir tai įvertinus, vis tiek skaičiuojama, kad pinigų grįžimas bus po 8 metų. O juk reikia nepamiršti, kad po tų 8 metų, elektrinė dar veiks mažiausiai 17 metų“, – teigia A. Karazinas.

Ar turėsiu elektros šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku, kai saulės elektrinė nepagamina užtektinai elektros energijos?

„Turėdami saulės elektrinę, turime vertinti metinį elektros poreikį. Tai reiškia, kad nėra svarbu, kiek kuriuo metu, pavyzdžiui, sausį ar liepą, elektrinė gamina elektros“, – atkreipia dėmesį pašnekovas ir priduria, kad daugiausiai elektros energijos elektrinė sugeneruoja nuo kovo iki spalio mėnesio. Visa per šį laikotarpį pagaminta elektros energija ne visada yra sunaudojama momentiškai, todėl yra atiduodama į tinklą pasaugojimui.

„Rudenį ir žiemą, esant mažai elektros energijos generacijai, nepanaudotas perteklius gražinamas vartotojui. Esant trūkumui, elektra yra perkama iš bendro tinklo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Kas būna tuo atveju, jei elektrinė generuoja mažiau elektros energijos nei deklaruoja vystytojas?

Prieš sudarant sutartį su saulės parko projekto vystytoju, A. Karazinas pataria būtinai atkreipti dėmesį, ar šis įsipareigoja, kad elektrinė pagamins tam tikrą mažiausią kiekį elektros energijos, ir kas būna tuo atveju, jeigu nepagamins. „Tai garantuos, ar ir kaip bus atlyginti bet kokie galimi nuostoliai. Todėl rinkitės patikimus saulės elektrinės vystytojus“, – pataria pašnekovas.

Kas bus po 25 metų?

Šiuo metu sutartis naudotis saulės elektrinės gaminama elektros energija sudaroma 25 metams – skaičiuojama, kad būtent tiek laiko saulės elektrinė tinkama gaminti elektros energiją. Po šio laikotarpio elektrinė turi būti demontuota. „Tiesa, teisinis reglamentavimas dar gali būti keičiamas galbūt elektrinės tarnavimo laikas bus pratęstas. Bet kuriuo atveju, žmonėms tuo rūpintis nereikia – demontavimu pasirūpins saulės elektrinės projekto vystytojas. Norint būti ramiems, vėlgi prieš pasirašant sutartį rekomenduoju pasidomėti sąlygomis“, – atkreipia dėmesį A. Karazinas.

Jis taip pat papildo, kad net tuo atveju, jei per 25 metus staiga pasikeis gyvenimo aplinkybės ir įsigyta elektrinė bus nereikalinga, ją galima parduoti ar padovanoti.

Kokiu atveju geriau elektrinę saulės parke ne pirkti, o nuomotis?

Pirmiausia, kaip sako A. Karazinas, reikia nepamiršti, kad į valstybės paramą galima pretenduoti tik tuo atveju, jeigu elektrinę ketinama išsipirkti. Be to, verta priminti, kad saulės elektrinių eksploatacijos laikotarpis – 25 metai, tad perkant galima kur kas daugiau sutaupyti.

„Kontraktas nuomai, manau, tinkamas ir prasmingas tuomet, kai ketinimas naudotis saulės gaminama elektros energija – laikinas. Pavyzdžiui, planuojant išvykti į užsienį arba norint tik laikinai pasibandyti, prieš nutariant įsigyti saulės elektrinę saulės parke ar statant savo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Be to, numojant saulės elektrinę, reikia mokėti už kilovatvalandes ir elektros pasaugojimo mokestį, kuris mokamas elektros tinklams. Šiuo metu jis siekia 31 eurą už vieną kilovatą per metus.

Įsigijus saulės elektrinę, už elektrą nieko mokėti nereikia, tik pasaugojimo mokestį.

Ką naudinga žinoti renkantis saulės elektrinės vystytoją?

Renkantis projekto vystytoją, svarbu atsižvelgti į jo patirtį, jau įgyvendintus projektus, turimą kapitalą, kad būtų pajėgus prisiimti įsipareigojimus visam elektrinės gyvavimo laikotarpiui. Taip pat verta pasidomėti įmonės istorija, atsiliepimais, jos turimais sertifikatais

„Be to, tuo atveju, jeigu saulės parkų platformą administruoja „Ignitis“, jie atlieka parko vystytojo vertinimą, projekto vertinimą ir kontroliuoja, kad projektas būtų įgyvendintas laiku ir atitiktų sutartyse numatytus aukščiausius kokybės standartus. Ne kiekviena kompanija gali patekti į šią platformą“, – papildo pašnekovas.

spot_img
spot_img

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...

Kovo 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kovo dvidešimt septintoji, trečiadienis, (trečioji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 278 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandras, Alkmenas, Lidija, Rupertas, Rūta, Sanrimas, Santara; rytoj: Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas,...

Astrologinė prognozė kovo 27-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien aiškinkitės santykius, kolegiškai dalinkitės patirtimi, žiniomis. Seksis tarpininkauti, derėtis, megzti bendradarbiavimą, partnerystę, bylinėtis. Galite gauti darbo, verslo užsakymą, už kurį bus neblogai atlyginta. JAUTIS. Ši diena skatins siekti tvarkos, švaros, pagalvoti apie savo...

Štai, kaip pasiruošti kiaušinių marginimui: dabar jų įsigysite pigiau „Rimi“, o su šiais patarimais...

Velykinių kiaušinių marginimas – bene viena smagiausių prieššventinio pasiruošimo veiklų. Vis dėlto, kiaušinių virimas gali apsunkinti šį procesą, mat dažnai jie suskyla, o kiti nematomi įtrūkimai vėliau lemia, kad kiaušinio baltymas būna persigėręs margučių...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img