13.1 C
Širvintos
2024 / 03 / 29

Vasara – be maisto švaistymo: patarimai, kaip sumaniai panaudoti maisto likučius

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Sumuštinis su kalakutienos salotomis.

Vienas didžiausių šių dienų socialinių iššūkių – sumažinti išmetamo maisto kiekius. Jis tampa ypač aktualus vasarą, kai maisto išmetimo kiekiai dar labiau padidėja. Šiuo metu Europoje išmetama 88 mln. tonų maisto per metus. Prie to prisideda ir lietuviai, kurių kiekvienas kasmet išmeta apie 60 kg nesuvalgyto maisto. Tai didžiulė žala ne tik planetai, jos resursams, bet ir kiekvienam vartotojui, kurio piniginę plonina neefektyviai panaudoti maisto likučiai. Tad ko imtis, siekiant namuose suvalgyti visą maistą ir jo neišmesti?

- Reklama -

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) skelbia, kad kiekvienais metais pasaulyje išmetama maždaug trečdalis viso pagaminto maisto. Remiantis Europos Komisijos duomenimis, jeigu nebus imtasi priemonių, iki 2020 m. iššvaistomo maisto kiekis Europoje padidės apie 40 proc. Besivystančiose valstybėse maisto atliekų daugiausia susidaro gamybos procese, o išsivysčiusiose (kartu ir Lietuvoje) šalyse prie to ženkliai prisideda ir vartotojai.

Duona – tai vienas dažniausiai namų ūkiuose išmetamų maisto produktų. „Gardėsio“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktos lietuvių apklausos duomenimis, kone kas antras lietuvis (52 proc.) dažnai (7 proc.) arba kartais (45 proc.) išmeta nesuvalgytus duonos gaminius.

„Nors atrodo, kad Lietuvoje duona yra vienas iš tų produktų, kurių nekyla ranka išmesti dėl tradicijų ar pagarbos, tačiau skaičiai kalba patys už save – nors ir retai, duoną išmeta kas antras. Ir nors mes, kaip gamintojai, siūlome rinkai mažesnes pakuotes, šviečiame vartotoją, kaip laikyti duoną, kad ši kuo ilgiau išliktų šviežia – to nepakanka. Visada skatiname būti labiau sąmoningiems ir ypač atkreipiame dėmesį, kaip panaudoti nusipirktą maistą maksimaliai. Duona – tam labai tinkamas maisto produktas“, – teigia „Fazer Lietuva“, atstovaujančios „Gardėsio“ prekės ženklą, rinkodaros ir komunikacijos vadovė Indrė Švelnytė.

Idėjos, kaip sumaniai panaudoti duoną

Anot I. Švelnytės, duona yra dėkingas maisto produktas, nes tarp dviejų duonos riekių gali atsidurti daugelis nesuvalgyto maisto produktų. Kita vertus, duona – tai kur kas daugiau nei sumuštinis. Nors vasarą duona džiūsta lengviau, iš jos galima pasigaminti gausybę skirtingų patiekalų, kurie pasaulio virtuvėse gaminami daugybę metų.

Iš kiek apdžiūvusios duonos galite gaminti brusketas, pakaitindami duoną orkaitėje. Kai duona tampa kietesnė, supjaustykite ją kubeliais ir pakepinę naudokite ant Cezario ar marokietiškų duonos salotų. Kai duona tampa itin kieta, sutrupinkite ją ir panaudokite sriuboms ar troškiniams gardinti, net tirštinti padažus. Kai norite deserto, ruoškite duonos pudingą ar prancūziškus skrebučius. Yra daugybė įdomių ir neatrastų skonių, kurie padėtų išvengti duonos išmetimo.

Idėja nr. 1: Prancūziškas skrebutis

Prancūziškas skrebutis – pusryčių klasika, kuri leis naujam gyvenimui prikelti kiek apdžiūvusią duoną.

Ingredientai: 2 dideli kiaušiniai, stiklinė pieno, žiupsnelis druskos, šaukštas rudojo cukraus, agavos sirupo arba truputis stevijos sirupo, arbatinis šaukštelis cinamono ir vanilės ekstrakto, 8 riekelės šviesios duonos, 70 g sviesto. Uogos, mėgstami vaisiai ir medus papuošimui.

Gaminimas: suplakite kiaušinius, pieną, druską ir cukrų ar kitą saldiklį, vanilės ekstraktą ir cinamoną plačiame negiliame inde. Mirkykite kiekvieną duonos riekę plakinyje iš abiejų pusių, kol prisigers skysčio. Keptuvėje išlydę sviestą kepkite kiekvieną šviesios duonos riekelę, kol apskrus – apie 3 minutes kiekvieną pusę. Valgykite šiltą, papuošę mėgstamais vaisiais ar uogomis, apšlakstę medumi.

Idėja nr. 2: Itališkos salotos „Panzanella“

Egzistuoja ne vienas Toskanos salotų „Panzanella“ receptas, tačiau vienas iš ingredientų, be kurių jos neįsivaizduojamos – tai duona. Ir būtent kiek sausesnė ir kietesnė duona joms puikiai tinka.

Ingredientai: 200 g šviesios duonos, 300 g įvairių pomidorų, sauja kaparėlių, 1 mažas raudonasis svogūnas, 200 g konservuotos arba žalios paprikos, 8 mažų ančiuvių filė, druskos, pipirų, raudonojo vyno acto, alyvuogių aliejaus ir šviežių bazilikų.

Gaminimas: Duoną suplėšykite ar supjaustykite kubeliais ir lengvai paskrudinkite ant sausos keptuvės. Į salotų dubenį sudėkite vidutinio dydžio gabalėliais pjaustytus pomidorus, papriką, griežinėliais pjaustytą raudonąjį svogūną ir smulkiai pjaustytus ančiuvius bei kaparėlius. Pabarstykite druska, pipirais, gardinkite alyvuogių aliejumi ir raudonojo vyno actu. Patiekite su šviežiais baziliko lapeliais.

Idėja nr. 3: sumuštinis su kalakutienos salotomis

Po šeimos ar didelio draugų būrio susitikimų dažnai namuose lieka įvairiausių salotų ar mišrainių. Kad nereikėtų jų išmesti, puiki išeitis – pasigaminti sumuštinį, kurį galite paskaninti mėgstama žuvimi ar mėsa.

Ingredientai: 4 riekelės juodos duonos su saulėgrąžomis, 100 g kubeliais pjaustytos keptos kalakutienos arba vištienos, 150 g mišrainės ar salotų.

Gaminimas: mišrainę ar salotas pagardinkite norimais mėsos gabalėliais, ant duonos riekių dėkite mėgstamų žalumynų – špinatų, gražgarsčių petražolių, o ant viršaus gausiai paskirstykite mišrainę ar salotas. Gaminkite sotų suvožtinį iš dviejų duonos riekelių.

Idėja nr. 4: duonos pudingas

Originali idėja panaudoti likusią šviesią duoną – tai duonos pudingas, kuris patiks visiems šeimos nariams, net ir patiems mažiausiems.

Ingredientai: 6 riekelės šviesios duonos, 3 šaukštai sviesto (tirpinto), kelios saujos razinų, 4 kiaušiniai, 250 ml pieno, 3 šaukštai cukraus, 1 arbatinis šaukštelis cinamono ir vanilės ekstrakto, pusės citrinos žievelė.

Gaminimas: įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Riebalais išteptame kepimo inde sudėkite plėšytą duoną, užpilkite ant jos lydytą sviestą. Užberkite vandenyje pamirkytų razinų. Kitame inde suplakite kiaušinius, pieną, cukrų, cinamoną, vanilę. Užpilkite plakinį ant duonos ir lengvai įspauskite, kad skystis įsigertų. Kepkite apie 45 minutes, kol gražiai apskrus. Puoškite mėgstamais riešutais, sėklomis, o patiekite su uogienėmis, ledais ar grietinėle.

Idėja nr. 5: skandinaviškas sumuštinis su silke

Silkė – tai dažnos šeimininkės virtuvėje sutinkamas ingredientas. Jeigu namuose liko nedidelis gabalėlis šios žuvies, išbandykite skandinaviško stiliaus sumuštinio receptą. Jame taip pat dominuoja burokėliai, kuriuos galite keisti dažnuose namuose sutinkama pupelių ir burokėlių mišraine.

Ingredientai: 2 riekės ruginės duonos, plonai pjaustyti burokėliai (arba vakarykštės pupelių ir burokėlių salotos su raugintais agurkais), virtas kiaušinis, pusė raudonojo svogūno, pusė sūdytos silkės, šlakelis citrinos sulčių, krapai papuošimui.

Gaminimas: ant duonos riekelių dėkite burokėlių mišrainės, ant viršaus dėliokite riekelėmis pjaustytą kiaušinį bei silkę. Gardinkite griežinėliais pjaustytu svogūnu bei krapais, apšlakstykite citrinos sultimis. Jeigu norite sočiau, duoną aptepkite mėgstamu humusu, sviestu ar kita užtepėle.

spot_img
spot_img

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...

Kovo 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kovo dvidešimt septintoji, trečiadienis, (trečioji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 278 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandras, Alkmenas, Lidija, Rupertas, Rūta, Sanrimas, Santara; rytoj: Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas,...

Astrologinė prognozė kovo 27-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien aiškinkitės santykius, kolegiškai dalinkitės patirtimi, žiniomis. Seksis tarpininkauti, derėtis, megzti bendradarbiavimą, partnerystę, bylinėtis. Galite gauti darbo, verslo užsakymą, už kurį bus neblogai atlyginta. JAUTIS. Ši diena skatins siekti tvarkos, švaros, pagalvoti apie savo...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img