12.6 C
Širvintos
2024 / 03 / 29

Veido oda – ir amžiaus, ir gyvenimo būdo atspindys

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Oda – didžiausias žmogaus kūno organas, pasižymintis itin dideliu jautrumu išoriniams ir vidiniams dirgikliams. Ji – atspindys kone visko, kas vyksta mūsų gyvenime, – mitybos įpročių, įvairių išgyvenimų, streso, psichologinių problemų ir kitų veiksnių. Būtent oda išduoda ir pirmuosius organizme prasidedančio senėjimo proceso požymius, pasireiškiančius glebti pradedančia oda, negiliomis raukšlelėmis ir kitais ženklais. Ką daryti, kad oda ilgesnį laiką išliktų gyvybinga ir sveika? Kuo odos būklei svarbus baltymas kolagenas? Į šiuos klausimus atsako „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė.

- Reklama -

Odos būklės suprastėjimą lemia ir saulė

Veido odos priežiūra.

Gydytoja dermatovenerologė dr. Silvija Kontautienė pasakoja, kad, deja, vis dar ryški tendencija, kad žmonės į specialistus dažniau kreipiasi tik su jau įsisenėjusiomis odos problemomis: „Jei nėra didesnių nusiskundimų odos sveikata, žmonės, o ypač vyrai, iki šiol nėra linkę kreiptis patarimų į gydytoją dermatovenerologą – pirmuosius odos pokyčius dažnai ignoruoja arba gydosi draugų rekomenduotomis ar reklamuojamomis priemonėmis, o geriausiu atveju kreipiasi į kosmetologą. Dauguma pas gydytoją atvyksta jau tuomet, kai problemos būna įsisenėjusios.“

Gydytojos išskiriamos dažniausiai sutinkamas odos problemos yra spuogai, veido raudonis, išplitusi aknė, seborėjinis dermatitas ir su saulės spindulių poveikiu susiję odos būklės pakitimai – pigmentinės dėmės, šlakai, soliarinė elastozė, priešlaikinis odos senėjimas. Dažniausios odos ligų priežastys – genetiniai veiksniai, infekcija, aplinkoje esantys alergenai ar dirginančios medžiagos, netinkama odos priežiūra, o taip pat – pamirštama apsauga nuo saulės bei piktnaudžiavimas natūraliomis ar dirbtinėmis saulės voniomis.

„Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė.

„Nors pastaruoju metu vis daugiau žmonių suvokia saulės spindulių daromą žalą, nudegimų saulėje skaičius ir odos pigmentacijos problemų mastas rodo, kad saugotis saulės linkę ne visi. Nors puikiai žinoma jos įtaka odos vėžio vystymuisi, vis dar mažai kreipiama dėmesio į saulės ir dirbtinių šaltinių skleidžiamų ultravioletinių spindulių poveikį odos senėjimui (fotosenėjimui). Dėl ultravioletinių spindulių poveikio odoje susidaro laisvieji radikalai, kurie sukelia odos ląstelių pažeidimus ir aktyvuoja fermentus, atsakingus už tokių baltymų kaip kolagenas, elastinas, ir hialurono rūgšties degradaciją. Šio proceso pasekmė – odos išsausėjimas, elastingumo sumažėjimas, raukšlės“, – įspėja ji.

Pasirūpinti senkančiomis kolageno atsargomis niekada nėra per anksti

Kalbant apie su amžiumi prastėjančios odos būklės problematiką, dr. S. Kontautienė išskiria šiame procese didelį vaidmenį atliekantį pagrindinį odoje esantį jungiamojo audinio struktūrinį baltymą kolageną. Nuo jo priklauso jungiamojo audinio tvirtumas ir elastingumas. Su amžiumi kolageno gamyba odoje kasmet mažėja – pradedant 21-uosius gyvenimo metus kasmet šio baltymo sumažėja vidutiniškai 1 proc.“

Kadangi kolageno gamyba odoje silpnėja ir rezervuaras mažėja visą brandaus žmogaus gyvenimą, pasirūpinti jo atsargomis, pasak dr. S. Kontautienės, niekada nėra per anksti.

„Natūralų kolageno kiekio mažėjimą spartina ne tik bėgantys metai, bet ir ultravioletinių spindulių poveikis, nesubalansuota mityba, stresas, aplinkos tarša ir žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Kolageno svarba odos struktūrai ir regeneracijai žinoma jau seniai – kolageno struktūros tyrimai atlikti dar XX a. pradžioje, o 6-ajame dešimtmetyje dėl atrastų regeneracinių kolageno savybių po odos persodinimo procedūrų, dantų traukimo ar tiesiog gydant žaizdas imti naudoti tvarsčiai su besirezorbuojančiu kolagenu. Tačiau kaip maisto papildas, padedantis išlaikyti sveiką, jaunatvišką išvaizdą, kolagenas plačiau imtas vartoti gerokai vėliau – jau šiame amžiuje“, – pasakoja gydytoja.

Vis tik, anot jos, renkantis kolageno papildus grožiui ir jaunystei, būtina atkreipti dėmesį į kelis svarbius faktorius: „Kolagenas kosmetikos pramonėje dažniausiai naudojamas kaip sudėtinė odos kremų ar losjonų dalis. Tačiau išoriškai naudojamo kolageno efektyvumas yra menkas – dėl didelio molekulinio svorio kolageno molekulės negali pakankamai įsiskverbti į odą. Kolageną gamina gilesniuose odos sluoksniuose esančios ląstelės – fibroblastai, todėl tik per kraujotaką patenkančios medžiagos gali paskatinti kolageno sintezę. Siekiant pagerinti kolageno gamybos procesus odoje, naudinga subalansuota, praturtinta baltymais, mityba ir maisto papildai su hidrolizuotu kolagenu. Renkantis pastaruosius, reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį – teigiamą kolageno poveikį sustiprina papildo sudėtyje esantys antioksidantai: vitaminai A, C, E ir mineralai – cinkas, varis, selenas.“

Kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo geresni gydymo rezultatai

Inesos Kriaučiūnienės, Kaune įsikūrusios klinikos „Biofirst“ vadovės, teigimu, šiuolaikinė medicina yra taip pažengusi, kad leidžia atlikti modernias procedūras, apie kurias anksčiau nė nesvarstyta, o šiandien jos – nepakeičiamos sprendžiant odos problemas.

„Klinikoje odos problemoms spręsti šiuo metu naudojame galingiausią rinkoje, Lietuvoje kol kas vienintelę tokio tipo įrangą „Potenza“ – su ja atliekama frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija leidžia spręsti daugybę odos būklės pakitimų – pradedant randų, aknės padarinių, odos porėtumo sumažinimu ir baigiant estetinėmis procedūromis, efektyviu kolageno gamybos suaktyvinimu. Prieš kelias dešimtis metų dauguma lėtinių odos problemų būdavo priskiriama natūraliam senėjimo procesui, o dabar net ir garbaus amžiaus žmonės yra linkę imti veiksmų pagerinti savo odos būklę“, – kalba ji.

„Frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija yra unikalus daugelio odos problemų, o taip pat ir priešlaikinio odos senėjimo, sprendimo būdas. Ši procedūra galima atlikti visiems odos tipams, bet kurioje kūno srityje ir bet kuriuo metų laiku – tuo ji skiriasi nuo daugelio lazerinių procedūrų. Jos metu naudojama įranga su itin plonomis adatėlėmis, kurios švelniai veikia odą, o jomis sklindanti radijo dažnio energija stimuliuoja natūralius odos atsinaujinimo procesus, skatindama naujų kolageno ir elastino skaidulų gamybą. Dėl šių savybių „Potenza“ procedūra tinkama asmenims, turintiems aknės randelių, išsiplėtusių veido porų, raukšlelių ar skundžiantis veido, kaklo, krūtinės odos suglebimu. Po procedūros oda tampa lygesnė ir stangresnė. Dėl suaktyvėjusios elastino ir kolageno skaidulų sintezės procedūros rezultatai pastebimi jau po 4-6 sav., o maksimalus efektas pasiekiamas po 12 sav. ir yra ilgalaikis“, – papildo dr. S. Kontautienė.

Gydytoja dermatovenerologė įspėja – atsiradus pirmiesiems odos problemų požymiams, delsti nereikėtų: kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo geresni gydymo rezultatai. Besiskundžiančiųjų odos problemomis nuolat daugėja, o tai, kas anksčiau atrodė neišvengiama ar neišgydoma, šiais laikais gali būti lengvai pataisoma pasitelkus modernios įrangos ir profesionalaus gydytojo tandemą.

spot_img
spot_img

Surask 5 skirtumus tarp paveikslėlių

Laikas ruošti margučius. Kiškis ir meškinas, juos jau margina. Surask skirtumus tarp paveikslėlių. Tarp paveikslėlių yra 5 skirtumai. Nori pasitikrinti atsakymą spausk čia.

Balandžio mėnesį elektros ir dujų kainų pokyčiai gyventojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) trečiadienį atnaujino visuomeninius elektros ir gamtinių dujų tarifus pirmajam metų pusmečiui, kurie galios nuo balandžio iki liepos. Tarifą tiekėjo dar nepasirinkusiems trečiojo elektros rinkos liberalizavo etapo buitiniams vartotojams VERT mažina...

Draugiškos skrandžiui velykinės vaišės – misija įmanoma: paruošti šaltieną padės pigūs „Rimi“ produktai

Šaltiena – išties senas kulinarines tradicines turintis patiekalas: ji jau buvo gaminama viduramžių Europoje kaip mėsos konservavimo priemonė. Dabar tai – dažnas švenčių patiekalas, tad artėjančių Velykų proga verta pasidomėti, kaip ją paruošti sveikatai...

Pareigūnai kontroliuos vairuotojų blaivumą ir užtikrins viešąją tvarką

Prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemones kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje, per ilgąjį šv. Velykų savaitgalį, bus vykdomos valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, policijos pareigūnai dirbs viešuoju, neviešuoju ar mišriuoju patruliavimo būdu. Bus skirta tiek...

Pasikeitė miško kirtimo taisyklės

Valstybinė miškų tarnyba informuoja, kad 2024 m. kovo 19 d. įsigaliojo Miško kirtimo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos nustatyti nauji miško kirtimų atlikimo, leidimų gavimo reikalavimai, kurie leis kompleksiškai spręsti sanitarinės miškų apsaugos bei aplinkosaugos...

Byloje dėl neteisėto disponavimo dideliu kiekiu šaudmenų kariškiams skirtos baudos

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai neteisėtai įgijus, gabenus ir realizavus didelį kiekį šaudmenų pareikšti penkiems asmenims, trys iš jų kariškiai, vienas Krašto apsaugos savanoris ir dar vienas, su...

Lengvatinis kreditas, jei savo rūsio patalpas pritaikysite priedangai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimus, kurie numato, kad rūsio patalpų pritaikymas priedangai būtų įtraukiamas į pastato atnaujinimo priemonių, finansuojamų suteikiant lengvatinį kreditą, sąrašą. Taip daugiabučiams namams, gaunantiems valstybės...

Etnologė G. Kadžytė apie Velykų šventimo tradicijas: „Tai toli gražu ne tik kiaušinių ridenimas“

Artėja viena iš didžiausių metų švenčių, kai tiek vaikų, tiek suaugusiųjų laukia smagus užsiėmimas – kiaušinių marginimas. Susėdę prie Velykų stalo daužiame margučius, lyginame, kuris stipresnis, o po iškilmingų pusryčių vaikai veržiasi juos ridenti....

FNTT: kratos Darbo partijos būstinėje atliktos tiriant galimą 500 tūkst. eurų pasisavinimą

Aiškėja daugiau detalių dėl Darbo partijos būstinėje vykusių kratų – Finansinių tyrimų tarnyba (FNTT) praneša atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo svetimo turto pasisavinimo ir dokumentų klastojimo. Pasak tarnybos, tiriamos aplinkybės dėl daugiau kaip...

Paspirtukininkams privaloma turėti draudimą ir būtinus dokumentus

Praėjusių metų gruodį Seime priimtas sprendimas koreguoti kelių eismo taisykles ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įstatymą. Pokyčiai įsigaliojo nuo metų pradžios. Pagal šiuos pakeitimus bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojamas paspirtukų bei kitų mikrojudumo priemonių...

ORAI: Velykų orai nustebins 23 laipsnių šiluma

Šiandien vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį vietomis nedidelis lietus, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį pietinių, dieną besikeičiančios krypties, 5–10...

Kovo 29-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 29-oji – Lietuvos įstojimo į NATO diena; Didysis penktadienis. Kovo dvidešimt devintoji, penktadienis, (penktoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 276 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; rytoj: Ferdinandas, Gvidonas,...

Penktadienio rytą vyras ginklu nušovė policijos pareigūne

Šalčininkuose, namuose, penktadienio rytą vyras ginklu nušovė savo sutuoktinę, dirbusią policijos pareigūne. „6.09 val. gautas pranešimas, kad vyras mirtinai ginklu sužeidė moterį, gimusią 1982 metais. Netrukus, prieš atvykstant pareigūnams, jis pats nusišovė“, – Eltai sakė Vilniaus...

Astrologinė prognozė kitai savaitei. Vienam ženklui ateinanti savaitė bus pilna iššūkių ir galimybių

Astrologinė prognozė kitai savaitei, balandžio 1–7 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje galite lankytis toliau nuo namų arba jau grįžti iš viešnagės. Tikėtinos kalbos apie komandiruotę, kelionę, aktualius projektus, arba teks rimtai mokytis, dirbti, užsiimti logistika, pervežimais. Pasistenkite...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img