4.2 C
Širvintos
2024 / 04 / 19

Kodėl darbuotojų sveikata – ne tik jų, bet ir darbdavio reikalas?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Nuo sveikatos draudimo iki treniruoklių biure – įmonės neriasi iš kailio, norėdamos užtikrinti darbuotojų lojalumą, motyvaciją ir efektyvumą. Bet ar tikrai investicijos į darbuotojų sveikatą yra apgalvotas žingsnis, o gal tai pinigų švaistymas ir rūpinimąsi savo sveikata derėtų palikti darbuotojų atsakomybei? Savaitgalį šia tema festivalyje „Būtent” diskutavo ir įmonių atstovai, ir sveikatos specialistai.

- Reklama -

Vadovams patarė rodyti pavyzdį ir pradėti nuo savęs

„Vadovas turi ne tik pasirūpinti, kad įmonėje nebūtų nuolatinio streso aplinkos, bet ir pats jo nekelti komandai. Statistika liūdna – pagal „LinkedIn” atlikto tyrimo duomenis, beveik pusė Lietuvos darbuotojų patiria stresą. Dažniausiai stresą kelia didelis darbo krūvis, gyvenimo – darbo balansas, neužtikrintumas dėl ateities, santykiai su kolegomis ir darbo aplinka. Vadovas yra įmonės kultūros atspindys, tad turėtų pradėti nuo savęs ir rodyti pavyzdį. Jauni žmonės dabar renkasi organizaciją, kurioje būtų sveika, streso nekelianti kultūra”, – pabrėžė „Arimex” įmonės organizuotoje diskusijoje lyderystės trenerė ir mentorė Orinta Žvirzdinė.

O. Žvirzdinės teigimu, pagal „Deloitte’’ atliktus tyrimus, 64 proc. pasaulio vadovų vis dar įsitikinę, kad darbuotojai yra kaštai, o ne vertės kūrimo variklis. Jei tikiu, kad darbuotojai yra organizacijos vystymosi variklis, rūpinuosi jo motyvacija, įsitraukimu ir savijauta. Dabartiniu laikotarpiu, kai dideliu greičiu vystosi technologijos, vyksta nuolatiniai pokyčiai, didėja darbų kompleksiškumas, organizacijos susiduria su iššūkiu, kaip visa tai suvaldyti. Stresas ir nerimas tampa daugelio organizacijų kultūros dalimi. Siekiant tai sumažinti svarbu rūpintis ne tik fizine, bet ir psichine darbuotojų savijauta. Organizacijose vis labiau populiarėja įvairios streso valdymo technikos – meditacijos, mindfulness programos, grupiniai sporto užsiėmimai. Gali atrodyti, kad visa tai įmonei brangiai kainuoja, tačiau galima į tai pažiūrėti kūrybiškai, t.y., panaudojant savo darbuotojų gebėjimus ir pomėgius. Pavyzdžiui, kai kuriose įmonėse užsiėmimus organizuoja patys darbuotojai – besidomintys joga, sveika mityba, kitomis sporto rūšimis ar streso valdymo technikomis.

Pašnekovė diskusijos metu atkreipė dėmesį ir į grįžtamąjį ryšį tarp darbuotojo ir vadovo. „Žmonės turi kalbėti ir būti išgirsti ne tik per metinius pokalbius. Deja, mes vis dar nedrįstame kalbėti apie jausmus. Jaunoji karta jau žengia pirmuosius žingsnius ir yra atviresni, tačiau reikia pripažinti, kad tai viena sunkiausių lyderystės disciplinų”, –akcentavo O. Žvirzdinė. Vadovas turėtų rūpintis, kaip jaučiasi darbuotojas ir kalbėti apie tai. Kitų šalių tarptautinės įmonės naudoja programas, kur organizacijų darbuotojai kiekvienos dienos pabaigoje gali pažymėti, kaip jautėsi. Investicija į darbuotojų sveikatą, O. Žvirzdinės teigimu, prasideda nuo teigiamos emocinės aplinkos kūrimo.

Du rodikliai padeda įvertinti investicijų atsiperkamumą

„Važiavimo dviračiu sezonai, sveikas maistas, nemokamos treniruotės ir treniruoklių zonos biure, jogos užsiėmimai, kelionės, penktadieniniai pokalbiai apie vertybes bei savijautą” , – diskusijų festivalyje vardijo, kaip rūpinasi darbuotojų sveikata bei fiziniu aktyvumu „Arimex” direktorius Gražvydas Jukna. Pašnekovas įsitikinęs – itin svarbu, kad darbuotojams patiktų tai, ką jie įmonėje daro, kad jiems tai rūpėtų ir jie būtų motyvuoti atlikti savo užduotis kuo geriau. Įmonė seka „Balanced score card” rodiklius, o darbuotojai vertinami pagal savo asmeninius ir įmonės bendrus rodiklius.

„Nematuojame tiesioginio investicijų į darbuotojų sveikatą atsiperkamumo, tačiau stebime 2 dalykus: darbuotojų kaitą ir sergamumą. O išvestinis rodiklis, kurį taip pat stebime, yra pardavimai vienam darbuotojui. Kaip visa tai susiję? Jei darbuotojai yra sveiki, jie dirba ir atlieka savo užduotis, jų krūvio nereikia padalinti kitiems. Kai darbuotojų kaita nedidelė – užtikrinama kokybė ir greitis, nereikia atlikti įvadinių darbų, klysti, taisyti. Be to, esant laisvai darbo vietai, kažkas juk turi daryti tuos darbus – vėl kalbame apie papildomą krūvį darbuotojams. Šios dvi dalys tiesiogiai daro įtaką darbuotojų skaičiui, o tuo pačiu, ir mano minėtam efektyvumo rodikliui”, – komentavo G. Jukna.

G. Juknos nuomone, sveikatos draudimas nėra investicija į sveikatą – tai tas pats, kas duoti darbuotojui vaistų, kai jis suserga. „Sveikatos draudimas yra bendro darbuotojo paketo dalis. Investiciją į darbuotojų sveikatą aš suprantu kaip priemones, kurios suteikia papildomą galimybę darbuotojams būti sveikiems, atlikti savo užduotis greitai, efektyviai. Pavyzdys – turime du atskirus kabinetus, kurių oro kondicionierius valdomas bendrai. Tai reiškia, kad viskas yra gerai, jei darbuotojų poreikiai temperatūrai yra vienodi. Tačiau taip dažniausiai nebūna, vieniems per šalta, kitiems per karšta. Ieškome sprendimo, kaip tai išspręsti, o techninis sprendimas yra sumontuoti atskirą kondicionierių. Sakote tai užgaida? Aš sakau, tai investicija į darbuotojų sveikatą, nes tinkama temperatūra yra svarbi darbo efektyvumui ir sveikatos tausojimui. Svarbu suprasti, kad sveikas darbuotojas yra žymiai geriau įmonei, nei tas, kuris skundžiasi, yra nelaimingas, o galiausiai suserga ir neateina į darbą”, – sakė G. Jukna.

Kompleksinio sveikatingumo politika Lietuvoje vis dar naujiena

Pasak darbuotojų įsitraukimo ir atlygio valdymo eksperto Eligijaus Kajietos, Lietuvoje dažniausiai taikomos atskiros investicijų į darbuotojų sveikatą iniciatyvos – sporto klubas, jogos užsiėmimai, žinoma, įprastai – sveikatos draudimas, sveikatos patikrinai ar skiepai. Įmonės turėtų siekti formuoti savo darbuotojams siūlomas papildomas naudas pagal tai, kokias vertybes nori komunikuoti. Žinoma, kai prieiname ribą, kad pusė įmonių rinkoje siūlo kažkokią finansiškai svarią naudą, tai tampa elementu, būtinu pritraukti darbuotojus. Kaip jau yra priimta, aktyviems pardavėjams suteikti automobilius, taip sveikatos draudimas vis labiau tampa standartinio atlygio paketo dalimi. „Sveikatingumą turėtume suprasti plačiau nei tik fizinė sveikata. Yra psichologinis sveikatingumas, kurį suteikia aiškumas, vadybos kokybė, didelė to dalis yra užtikrintumas dėl ateities – paties darbuotojo sėkmės įmonėje ar įmonės sėkmės rinkoje”, – sakė E. Kajieta. Diskusijos dalyvio teigimu, Lietuvoje finansinės ateities gerovės, pensijų klausimas kelia stresą ir liūdina, net blokuoja mūsų smegenis apie tai galvoti. Tad svarbu kalbėti apie streso poveikį ir jo sprendimo būdus įmonėse. Tyrimai rodo, kad streso kiekis darbe auga ir pats darbas yra dažniausia streso priežastis. Dėl to darbdaviui kalbėti apie fizinį ir psichologinį sveikatingumą yra itin svarbu.

Gera fizinė sveikata padėtų išvengti masinio nedarbingumo žiemos sezonu

„Vertinant Europos šalių statistiką, darbuotojų sveikata tampa vis aktualesnė kiekvienam darbdaviui. Motyvacijos priemonių yra daug, tačiau ne visos iš jų pagerina ne tik fizinę sveikatos būklę, bet ir darbo našumą. Šiuo atveju, būtent investicija į darbuotojų fizinę sveikatą yra svarbi ir tai rodo kitų šalių praktika. Sportas, sveika mityba prisideda prie žmonių nedarbingumo mažinimo. Kiekvienų metų pabaigoje matome pasikartojančią tendenciją – žmonės masiškai serga. Seniai įrodyta, kad pakilus temperatūrai, nepaisant vaistų, žmonių darbingumas gali sumažėti nuo 15 iki 40 procentų”, – sakė sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta.

Per pastaruosius 200 metų žmogaus fizinis aktyvumas sumažėjo beveik penkis kartus. Žinoma, negalime lyginti informacinių technologijų darbuotojų ir statybos sektoriaus atstovų, todėl A. Sujeta išskyrė dvi motyvavimo priemones: mažai judantiems darbo metu naudinga pasportuoti darbo vietoje, o dirbantiems fizinį darbą žmonėms reikėtų pasirinkti sveiką maistą. Svarbiausia – edukacija, ji reikalinga visiems. „Jei žmonės edukuoti, jie supranta, kokią naudą gali suteikti sveika mityba ir sportas. Svarbus ir darbdavys, jei jam norisi sutaupyti įmonės sąskaita ir nesuteikti darbuotojui motyvacijos sveikatingumo sektoriuje, žinoma, tai atsirūgs, nes komanda nebus darbinga”, – pabrėžė A. Sujeta.

Lyginant 2015 ir 2019 metus, diskusijos dalyvis atkreipė dėmesį, kad tendencijos gerėja. Vis daugiau žmonių turi sveikatos draudimą, ateina sportuoti motyvuoti, nes juos motyvuoja vadovai. Didesnės įmonės diegia sveikatingumo strategijas, pavyzdžiui, nemokamai duoda sveikus užkandžius, jei darbuotojas nerūkys. Visi diskusijos dalyviai pritarė, kad ateityje taps neišvengiama kiekvienoje įmonėje rūpintis ne tik fizine, bet ir psichine bei dvasine darbuotojų sveikata.

spot_img
spot_img

Pavasaris ir akcijos gena į parduotuves: „Iki“ paskelbus nuolaidas net iki 55 proc., šių...

Švara spindintys namai – dažno pavasarinė misija, kurią „Iki“ padeda įgyvendinti pigiau ir paprasčiau. Prekybos tinklui „Iki“ šią savaitę paskelbus jau tradicine tapusią Švaros fiestą, lojalūs pirkėjai suskubo pasinaudoti gerais pasiūlymais. Pasak Gintarės Kitovės,...

Sukčiavimo schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis. Kaip atpažinti netikrus darbo skelbimus ir...

ORAI: Šiandien trumpi krituliai, vyraus lietus, rytais dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–6 laipsniai...

Šiandien daugelyje rajonų trumpi krituliai, vyraus lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį daug kur trumpi krituliai, dieną vietomis nedidelis lietus. Vėjas naktį šiaurinių krypčių, 5–10 m/s, dieną šiaurės...

Balandžio 18-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Pasaulinė radijo mėgėjų diena)

Balandžio 18-oji – Tarptautinė paminklų apsaugos diena; Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Balandžio aštuonioliktoji, ketvirtadienis – 108-oji metų diena (ketvirtoji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 256 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Apolonija, Apolonijus, Eitvilas,...

Astrologinė prognozė balandžio 18-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti ūpas konkrečiai įgyvendinti drąsias idėjas, išbandyti save scenoje, sporte ar paskatinti tam vaikus. Regis, nevengsite naujų pažinčių, nuotykių. Galbūt įsigysite augintinį – šunį, katę ar kt.     JAUTIS. Iki pavakarių jums labiausiai rūpės...

Dabar „Rimi“ įsigysite džiovintų vaisių ir riešutų pigiau: juose atrasite maistinių medžiagų lobyną

Džiovinti riešutai ir vaisiai yra patogūs užkandžiai, kuriuos paprasta įsimesti į kuprinę ar rankinę keliaujant, o sušilus orams – ir stovyklaujant. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad šie produktai suteikia daug energijos organizmui,...

Kartu ir po darbo valandų: IKI kolegos susitinka uždaruose klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Žinomas socialinių tinklų turinio kūrėjas B. Lastauskas: „Dirbant bet kokį darbą svarbiausia yra smalsumas“

Puikiai Lietuvoje žinomas rašytojas, komikas ir socialinių tinklų turinio kūrėjas Benas Lastauskas dirbti pradėjo dar būdamas mokykloje. Tuo metu jis atlikinėjo įvairius pagalbinius darbus, vėliau tapo prekybos tinklo „Rimi“ apsaugos darbuotoju, o galiausiai karjerą...

ORAI: Naktinis šalnos, diena iki 11 laipsnių šilumos

Trečiadienio naktį daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Temperatūra 0–5 laipsniai šilumos, ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–5 laipsniai šalčio. Dieną daugelyje rajonų trumpas,...

Balandžio 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (sekretorės (biuro administratoriaus) diena)

Balandžio 17-oji – Lietuvos energetikų diena; Pasaulinė hemofilijos diena; Sekretorės (biuro administratoriaus) diena. Balandžio septynioliktoji, trečiadienis – 107-oji metų diena (trečioji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 257 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aniceta,...

Astrologinė prognozė balandžio 17-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien norėsis lengviau atsikvėpti ir pasilinksminti. Regis, jus prisimins seni draugai, gerbėjai arba jūs patys jiems save priminsite. Puikiai suksitės, jeigu užsiimate pramogų verslu, kūryba ar esate gastrolėse. JAUTIS. Būsite nusiteikę iš peties paplušėti...

Širvintų rajone užsidegė namas

Antradienio popietę Širvintų rajone užsiliepsnojo namas, praneša Bendrasis pagalbos centras (BPC). BPC duomenimis, pranešimas apie Šiaulių kaime, Slyvų gatvėje, atvira liepsna degantį namą gautas antradienį apie 12.51 valandą. Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus valdybos priešgaisrinės gelbėjimo...

„Rimi“ įsigykite agurkų pigiau ir atsigaivinkite šia šaltsriube: skoniu nenusileis net šaltibarščiams

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba su agurkais, kuriai...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img